Ruminasyon

Ruminasyon

RUMİNASYON NEDİR?

Ruminasyon olumsuz düşüncelerin zihinde sürekli olarak tekrarlanmasıdır. Zaman zaman zihinsel geviş getirme olarak da adlandırılır. 


RUMİNASYONUN KİŞİYE ETKİLERİ NELERDİR?

Yaşanılan olumsuz durumları sıklıkla düşünmek zihin için yorucu bir mental aktivitedir. Değiştirilemeyecek olan eylemleri değiştirme isteğinin varlığından doğan bir düşünce türü olan ruminasyon kişide zihinsel bir yorgunluk yaratır. Olumsuz düşünce döngüsünden çıkamama, felaket senaryoları ve bunların beraberinde gelen kaygı ruminasyonun ürünleri arasındadır. Kişi ruminatif düşünce öbeğinden çıkamadığı için depresif duygu durumu, tükenme, isteksizlik, işlevsizlik, stresli ve gergin olma gibi olumsuzluklar yaşayabilir. Ruminasyon, kişinin günlük hayatını çokça işgal ettiği için sosyal hayatta duraksamalar meydana gelebilir. Sosyal soyutlanma da bu bağlamda olumsuz ruminatif düşünce formunun bir çıktısıdır. 

 

RUMİNASYONLA NASIL BAŞ EDİLİR?

Kişiler zaman zaman ruminasyon yapabilir ancak bu durum kontrolden çıkıyor ve hayat akışına engeller koyuyorsa bu bir probleme işaret eder. Peki ruminasyonla nasıl baş edilir? 

1-Öncelikle hangi olumsuzlukları düşündüğünüzü fark etmek oldukça önemlidir. Böylelikle böyle bir problemin varlığını kabul edip çözüm aramak için devam edebilirsiniz.

2- Farkına vardıktan sonra sizi ruminasyona iten konuların belirleyin bu süreci kendinizi analiz etme olarak değerlendirebilirsiniz.

3- Olumsuz yapıları size hatırlatan tetikleyicilerden uzak kalmak ruminasyonu kontrol etmek için bir kolaylık sağlar.

4- Ruminasyonun yapıtaşı kelimesi keşkedir, keşkeleri düşünmeyi bırakın ve şu an burada gelecek için ne yapabilirim düşünce sistemine uyumlanın.

5- Kendinizle geçirdiğiniz zamanlar çok fazlaysa dengeleyin ve aşırı yalnız kalmaktan kaçının çünkü kendinizle fazla vakit geçirmek ruminasyonu arttıracaktır.

6- Zihin ve bedeni rahatlatmak için andalık egzersizleri, nefes egzersizleri veya meditasyonu deneyin.

7- Eğer ruminatif düşüncelerle baş edemediğinizi düşünüyorsanız psikoterapi sürecine başlamak sizin için faydalı olacaktır.