Aile, Ergen, Sosyal Medya

Aile, Ergen, Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Aile ve Ergenlik Üzerindeki Etkileri

Sosyal medya günümüzde İletişim ve etkileşimin yanı sıra herkesin hayatında büyük yer kaplamakta özellikle ergenlik dönemindeki çocukların hayatında daha fazla önem ve yer kaplamaktadır.

Ebeveynler Üzerinde Sosyal Medyanın Etkisi

Bu durum ebeveynlerin en büyük rahatsızlıklarından bir tanesi ancak günümüzde sosyal medya kullanmayan insan sayısı oldukça az yani aslında yetişkinlerde bu mecranın büyük bir parçası ancak ebeveynler kendi büyüme stillerinden yola çıkarak çocukları hakkında endişe duymaktalar. Sosyal medya birçok alanda kişiye büyük erişimler sağlamakta ve bilgi aktarmakta ancak kullanım alanı çok geniş olduğu için çok fazla kirli bilgi içermekte bu sebeple ebeveynler için endişe yaratmakta ve ergenlik dönemindeki çocuklar için bir çatışma sebebi haline gelmektedir.

Sosyal Medyanın Ergenler Üzerindeki Etkisi

İnternet kullanımı ve sosyal medya kişilerin psikolojisini, gerçeklik algısına etkilemekte ve büyük bir kontrol sağlamaktadır. Bilgi erişiminin bu kadar hızlı ve kolay olması gençler için heyecan verici olsa da bazı olumsuz örnekler içerebilir, kişide olumsuz yaşantı ve duygulara yol açabilir.

Sosyal Medyanın Beden Algısı ve Özsaygı Üzerindeki Etkisi

Sosyal medya aynı zamanda büyük bir iletişim ağı dolayısıyla günlük hayatında iletişim becerisi düşük olan ergenlik çağında ki bireyler, toplum içerisinde, sosyal hayatta zorlanan çocuklar burada arkadaşlıklar edinmekte ve gerçeklik dışı ilişkiler kurmakta sanal bir dünyada yaşamaktadır. Günümüzde ergenlik çağındaki bireylerde beden algısı ve kendinden memnun olma hali değişkenlik gösterirken sosyal medya bu durumun tam olarak ortasında yer almaktadır. Sosyal medyada yansıtılan birçok durum, beden ve imaj sadece gösterilmek istenen kadardır ancak ergenlik çağında ki kişinin bunu bu şekilde algılaması bazen zor olmakta ve kişinin ulaşmasının oldukça güç olduğu bir hayata özendirmektedir. Aileler ve çocukları için bu durumda yapılması gerekenler sosyal medyanın ebeveyn kontrolü altında kullanılması, çocuğun bu mecrada belirlenmiş bir zaman diliminde vakit geçirmesi bunu yaparken örnek davranışı ebeveyninden de görmesi önemlidir. Ebeveynler çocuklarının burada vakit geçirmesinden endişe duyarken rol model olarak kendileri de çocukları için farklı seçenekler üretmeye ve aile olarak sosyalleşmeye çalışmalılar.

Sonuç

Bu durumların içerisinde olumsuz birçok konu olsa da sosyal medya günümüzün önemli gerçekliklerinden ve hatta iş kollarından birisi haline gelmiş bulunmakta doğru kullanılırsa kişi için oldukça faydalı bir araçtır. Aileler çocuklarına baskı yapmadan bu durumu sağlıklı bir şekilde anlatabilirlerse nedenleriyle beraber açıklamalar yaparak herkes için anlaşılır bir durum haline dönüşebilir. Ergenlik çağındaki bireyler sıkça anlaşılmadıklarını ifade etmektedir ve sosyal medyanın da hayatımıza girmesiyle beraber aile içi iletişim azalmaktadır, ebeveynin kurduğu iletişim yöntemi ve sıklığı bu durumu pozitif yönde etkileyebilir. 

Kafanızda oluşan soruları Çınar Psikolojik Danışmanlık merkezimizdeki uzman kadromuza danışabilirsiniz.